Klasik gitar çalarken nasıl teknikler kullanılır?

Klasik gitar çalarken en çok kullanılan teknikler akor ve arpejlerdir. Bunların yanında gitar çalarken hammer on, pull off, vibrato gibi teknikler de kullanılır. 

Gitar tabı nasıl okunur?

Gitar 'tab'ı gitar üstündeki notaların grafik ve sayılarla ifade edilme biçimidir. Nota bilgisi az olan ya da hiç olmayanların şarkıları öğrenmesini kolaylaştırır. 

Bir gitar tabı 6 çizgiden oluşur. Bunlar gitarın tellerini ifade eder. Ancak şöyle bir farklılık vardır, en üstteki çizgi en alttaki teli simgeler. Tab çizgileri üzerindeki rakamlar da gitar klavyesindeki hangi perdeye basılacağını gösterir. 

Numaralar aynı hizadaysa notalara aynı anda basılır. 0 tele boş vurulacağını gösterir. 

Ancak tab sisteminin şöyle bir dezavantajı vardır, tablarda nota değerleri gösterilmez. Bu yüzden icracının şarkının melodisini bilmesi şarttır.

Temel Gitar Bilgileri

TEMEL GITAR BILGILERI Gitar telleri üstten asaiya doru ve kalndan inceye Mi-La-Re-Sol-Si-Mi olarak dizilir. 6. tel (en üst tel), en kalin teldir. 

1. tel (en alt tel), en ince teldir. 12. Perde, her telin 1 oktav incesini verir.

Tüm enstrümanlar için müzik teorisi ayndr. Öncelikle bilmeniz gereken nota yapsdr. Tüm müzikte, toplam 12 nota vardr. Bunlarn 7si dogal notalardr. 

Do, Re, Mi, Fa, Sol, La ve Si. Bu notalar sirasi ile su harflerle gösterilirler: C, D, E, F, G, A, B. Geriye kalan 5 nota ise ara notalar, yani diyez ve bemollerdir. 

Diyez #, Bebol de b ile gösterilir. 

Diyez, önünde bulunduu notanin bir perde incesini temsil eder. Bemol ise önünde bulunduu notann bir perde kalindir. C ve D aras tam perdedir (2 nota arasnda bir perde vardr) ve bu iki nota arasnda kalan nota C# ya da Db olarak gösterilir. C ve D arasi tam perde oldugu gibi, D ve E aras, F ve G aras, G ve A arasi ve A ve B arasi da tam perdedir. Fakat E ve F aras yarm perde oldugundan "E#" ya da "Fb" diye bir nota yoktur. Ayni sekilde B ve C arasi da yarim perdedir ve "B#" ya da "Cb" diye bir nota da yoktur.

Gitar Üzerinde Notaları Bulmak

Ders içerikli ilk yazım gitar üzerinde notaların yerinin bulunması ile ilgili olacak.

Gitar derslerine yeni başlayan çoğu insan nota öğrenmek ister ama bazı sebeplerden dolayı bu istek hemen kaybolur. Bu sebeplerin en başında gitara hakim olmamak gelir.

Gitar çalmaya yeni başlamışsanız dikkat etmeniz gereken çok fazla etmen vardır. Oturuşunuz, tutuşunuz, sol eliniz, sağ eliniz, parmaklarınız, teller, perdeler gibi. Bunlara bir de sıfırdan nota öğrenmeyi eklerseniz iş iyice karmaşık hale gelir, yeterince sabırlı değilseniz bu karmaşıklığı çözmek zor olur.

Önceden nota biliyorsanız çok sorun çıkmayacaktır, bilmiyorsanız “TAB” sayesinde gitarda hakimiyet sağlayıp, nota öğrenmeyi daha sonraya bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki anlatım, gitarda bir şekilde hakimiyet kazanıp nota öğrenmek isteyen öğrenciler için bir çıkış yolu olabilir. Gitar üstünde hangi perdenin hangi nota ismine sahip olduğunu bilirseniz, ileriki zamanlarda nota öğrendiğinizde perdelerle eşleştirmeniz daha kolay olur.

Do Majör Dizi Aralıkları

Yukarıdaki Do majör diziyi kitaptan hatırlıyoruz (sayfa 76). Daha önce görmediyseniz bile DO-RE-Mİ-FA-SOL-LA-Sİ-DO notalarını sırasıyla ezbere biliyorsunuzdur eminim.

Do majör bizim çıkış noktamız. Dikkat ederseniz Mİ-FA ve Sİ-DO aralıkları yarım, diğer aralıklar ise tam. İşin püf noktası Mİ-FA ve Sİ-DO aralıklarında gizli o yüzden yarım aralık olduklarını aklınızdan çıkarmayın.

İlk işimiz en alt teldeki (mi teli) ana notaların yerini bulmak olacak. Gitarda her perde yarım sesti (aralık) hatırlarsanız. O zaman 1. ve 2. perde arası yarım, 1. ve 3. perde arası tam olur ( ya da 4-5 yarım 4-6 tam), bizi sadece tam ve yarım aralıklar ilgilendiriyor aklınızda bulunsun.

Şu andaki amacımız gitar üzerinde notaların yerini bulmak olduğundan nota isimlerini ve perdeleri yazarak anlatıma devam edeceğim.

Öncelikle Mi telindeki ana notaları bulalım ve aralıklarını görelim. Bunun için Mİ notasından diğer Mİ notasına kadar olan notaları yazalım ve aralıklarına bakalım.

Mi Telindeki Nota Aralıkları

Grafikte görülen baştaki Mİ notası 1. Tel 0 (sıfır yani boş), sondaki Mİ notası ise yine aynı telde 12. perde. Aradaki perdeleri biz bulalım.

Mİ ve FA arası yarım, o zaman Mİ 0 ise FA 1. perde olur.
FA – SOL arası tam, o zaman FA 1. perde ise SOL 3. perde olur.
SOL – LA tam, SOL 3. perde LA 5. perde
LA – Sİ tam, LA 5. perde, Sİ 7. perde
Si – DO yarım, Sİ 7. perde, DO 8. perde
DO – RE tam, DO 8. perde, RE 10. perde
RE – Mİ tam, RE 10. perde, Mİ 12. perde

Aşağıdaki grafikle konuyu daha iyi çözebilirsiniz.

Mi Teli

Akor Nedir? – 1

Gitar çalıyorsanız mutlaka karşılaşıyorsunuzdur, Dm, C, F#m, Am vs. Bunlar ve benzerleri akorları tanımlayan harflerdir ve akor şifresi olarak adlandırılırlar. Peki akor ne demek? Aynı anda tınlayan 2, 3 veya daha fazla sese akor adını veriyoruz. İkiden sonra niye üçü de yazdım? Çünkü akor bazı kaynaklarda en az 2 ses olarak, bazı kaynaklarda ise en az 3 ses olarak tanımlanmakta. Bizi şu anda ilgilendiren ise en az 3 sesten oluşan , triad veya üç beş akoru olarak adlandırdıklarımız.

Akorlar çok sesli müziğin veya çok sesli batı müziğinin temelini oluştururlar. 15. yüzyıldan önce çok seslilik 2 sesle, beşli aralıklarla ve bunların çevrimleri olan dörtlü aralıklarla sağlanırken (dörtlü, beşli aralık ne demek diyorsanız, aralıklarla ilgili daha önceki yazılarımı okuyunuz) 15. yüzyıldan sonra bu 2 sese bir üçüncü ses daha eklenerek üç beş akoru (triad) oluşturulmuştur.

Bir triad oluşturmak için öncelikle bir diziye (gam) ihtiyacımız var. Kalın sesten ince sese veya tam tersi olacak şekilde belli bir düzende sıralanan seslere dizi adını veriyoruz. Örneğin; okullarda müzik derslerinde öğrendiğimiz Do-Re-Mi-Fa-Sol-La-Si-Do sesleri Do majör dizisini oluştururlar. “Off bir de majör çıktı başımıza” dediğinizi duyar gibiyim. Tonal çok sesli batı müziğinde iki tonalite vardır, majör tonalite ve minör tonalite. Tonalite konusuna başka bir yazıda değineceğiz. Şimdi aşağıdaki do majör dizisini inceleyelim.

Do Majör Dizi

Yukarıda gördüğünüz rakamları derece olarak adlandırıyoruz. Görüldüğü üzere dizimiz sekiz sesten oluşuyor yani sekiz derecemiz var. Bir triad oluşturmak içinse bize bu dizinin 1, 3 ve 5. dereceleri gerekiyor.

do-major-dizi-akor

Yukarıda görülen notaları üst üste yazdığımızda bir triad yani üç beş akoru elde etmiş oluruz. Örneğimizde oluşturduğumuz akorun ismi ise Do majör yani C akoru. Dolayısı ile gitarınızda C akoru çaldığınızda aslında Do, Mi ve Sol seslerini aynı anda çalmış oluyorsunuz.

Do Majör Akoru

Do Majör Akoru

Gitarda akorlarla biraz uğraşıyorsanız 1. pozisyonda C akoru çalarken 5 ses çaldığımızı biliyorsunuzdur. Aslında bu 5 ses yine Do, Mi ve Sol notalarından oluşuyor fakat Bas Do ve Tiz Do, 4. teldeki Mi ve Tiz Mi aynı anda çalınıyor, bunlara bir de Sol notasını eklediğimizde sayı beşe çıkmış oluyor.

Do Majör Akoru

Gitarda Do Majör Akoru

 ---------------------------------------------------------------------------------

hocayla birebir çalışıldığı için gün ve saat tercihi yapılabilmektedir. Size ve hocamıza uygun gün ve saatler ayarlanabilmektedir.

Özel derslerde, derse gelemediğiniz durumlarda ( bir dönem içinde en fazla 3 kez olmak şartıyla) en geç1 gün önce haber vermek kaydıyla dersinizi iptal edebilirsiniz. Haber verdiğiniz takdirde ders hakkınızı kaybetmezsiniz elbette  telafisi size ve hocamıza uygun gün ve saatte yapılmaktadır.

-------------------------------------------------------------

 ücretsiz 10-15 dakikalık tanışma derslerimizde eğitmenlerimiz tarafından gerçekleştirilen kulak ve ritim testlerinden yararlanabilirsiniz.

RESİM DERSLERİMİZDE AYNI UYGULAMAYA TABİDİR...

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!