Sesinizi Eğitmeye Başlamak – Şan Eğitimi

Ses eğitimine başlamadan önce adayların müzik kulağına ve ritmine sahip olup olmadığı bir uzman tarafından analiz edilmeli, herhangi bir sorunu varsa bunun tespiti yapılmalıdır. 

Adayın sesiyle ilgili bir problem bulunduğu takdirde ses uzmanları tarafından verilen foneatri raporu doğrultusunda uzman nezaretinde gerekli tedaviler yapıldıktan sonra ses eğitimine geçilmelidir. Ses kaslarında ya da tellerinde, ses kısıklığı, cızırtı ya da herhangi bir problem görülmeyen kişiler ses eğitimlerine hemen başlayabilirler. Ses tellerinde varolan sorunlar, günümüz koşullarında tıbbi tedaviler ile giderilebilmekte bununla ilgili olarak hastanelerin foneatri servisleri görev yapmaktadır.

Foneatri servisleri tam teşekküllü hastanelerin bünyelerinde yer almaktadır. Bu servislerde  piyano eşliğinde ses tellerinin tedavisi yapılmakta, amatör ya da profesyonel hedefler doğrultusunda belirli bir düzen ve sıkı bir disiplin içerisinde bu tür çalışmalar yürütülmektedir.  Sorunu giderilen öğrenci adayları belirli bir dinlenme dönemi ertesinde ses eğitimlerine başlayabilmektedirler.

Şan eğitimi öncesinde yapılan ses tedavileri titizlik isteyen uzun süreçleri kapsayabilir. Bunun için özellikle eğitime başlayacak olan kişilerin birtakım sağlıklı yaşam kurallarına uyması beklenmelidir. Düzenli olarak yapılması gereken yürüyüş ya da koşu gibi sporlar özellikle fayda sağlamaktadır. Diyafram sisteminin sağlıklı çalışabilmesi genel beden sağlığının yerinde olmasını gerektiren bir durumdur. Sağlıklı bir beden içinde  özellikle  öğrenciye düzenli spor yapması, uyku ve yeme içme düzenine  çok dikkat etmesi önerilir.

Nasıl Doğru Nefes Alınır?

Ses eğitiminin temelini doğru nefes alma tekniklerinin öğrenilmesi oluşturur.

Üst solunum yolları, akciğerler, diyafram ve ses tellerinin içinde bulunduğu ses organlarımız sahip olduğumuz sesin kaynaklarını oluşturmaktadır.  Diyafram kası ciğerlerimize hava dolmasını sağlayarak, ses tellerine gönderilen havanın şiddetini ayarlamamızı da sağlamaktadır. Ses telleri soluk borusunun hemen üzerinde yer alan, akciğerlerden gelen havanın konuşma esnasında titreşmesini ve sese dönüşmesinden sorumludur. Ses telleri ile birlikte boğazımızda bulunan kaslar, dil ve dişler yardımıyla ses meydana gelmektedir.

Ses eğitimi teknikleri ile sıradan insanın bedeninde toplanan hava kapasitesi, daha yoğun ve etkili seviyelere çıkartılarak, sözlü ve sözsüz melodilerin zenginleştirilmesi ve berraklaştırılması hedeflenir.

Bununla ilgili olarak başta saydığımız dil, dudak, dişler gibi organlarında doğru kullanım teknikleri öğretilir. Doğru nefes alma tekniği ve diyaframı doğru kullanma yöntemi ise bir ses eğitiminin bel kemiğini oluşturmaktadır. Doğru nefes alma sadece şan eğitimi alan kişileri değil, normal yaşantısını sağlıklı olarak sürdürmeyi hedefleyen her insanın öğrenmesi gereken bir konudur.

Doğru nefes almak, vücut genel sağlığını doğrudan etkilemektedir.

Diyaframını doğru kullanarak, doğru nefes alan bir insan tüm organlarına bol oksijen göndermekte ve bu da organların tümünün sağlıklı çalışmaya devam etmesi için son derece işlevsel önemi olan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısacası doğru nefes alma tekniği sağlık için önemlidir.

 Şan Dersi Programı

Şan :

Şan derslerine başlarken nefes, diyafram ve ses telleri ile ilgili bilgilenme süreci ile  derslerimize  start veriyoruz. Dersler doğru nefes alma teknikleri ve diyafram kullanmayı öğrenmekle başlıyor. Çünkü  iyi bir ses için iyi nefese ihtiyacımız var. Diyafram eğitimi daha çok nefes alarak daha uzun süre temiz bir ses çıkarabilmemizi sağlıyor. Şan eğitimi için ilk adım olan diyafram eğitimini tamamladıktan sonra diyaframla birlikte ses çalışmalarına başlanır. Bu aşamada yapılan egzersizler sesi ve diyaframı pekiştirmeyi sağlar. Bu pekişme sağlandıktan sonra eğitime şan egzersizleri ile gırtlak pozisyonu öğrenmeyle devam edilir. Şan eğitiminde doğru gırtlak pozisyonu ve şan tekniği çok  önemlidir.

Yanlış verilen bir şan eğitimi öğrencinin sesini kaybetmesine  sebep olabilir. Bu yüzden şan eğitimini konservatuvar eğitimi almış ve şan konusuna hakim birinden alınması çok önemlidir. Şan pozisyonu, gırtlak ve diyafram bir bütün haline getirilip, şan tekniği oturtulduktan sonra artık şan egzersizlerinin yanında şan tekniğini geliştirici parçalar, arialar ve çeşitli eserlerle repertuvar yapılmaya başlanır. Şan eğitiminde sabırlı olmak ve azimle çalışmak çok  önemlidir. Çünkü ses tellerini şan pozisyonlarına uyarlayarak geliştirmek zaman isteyen bir  süreçtir..  şan eğitiminin birebir yapılması çok önemlidir. Şan eğitim süreci konservatuvarlarda 5 sene iken, birebir özel alınan derslerde bu süreç 1 ila 2 seneye kadar düşebilir. Şan eğitimi her yaş  grubuna uygulanabilir. Şan eğitimi almak için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Şanda Doğru Duruş Pozisyonları

Şarkı söylerken yanlış bir pozisyonda duruş gerçekleşmesi sonucu vücut istemsiz olarak kasılır ve alınan nefesin büyük bir bölümü bu kaslara harcanır. Bunun sonucunda da şarkı söylerken nefes yetmemesi durumu ortaya çıkar. Eğer ki doğru pozisyonda duruş tekniklerini uygulayabilirseniz vücut kasılmalarını önleyebilir ve böylelikle aldığınız tüm nefesi söyleyeceğiniz parçaya ayırmış olursunuz.

Vücut duruşunda doğru pozisyonu almak hem karşı tarafa güvenli bir duruş sergiler hem de icranızda size rahatlık sağlar. Böylelikle hem performansınızda artış yaşanmış olur hem de profesyonel bir duruş sergilemiş olursunuz. Duruş pozisyonlarında doğru teknikler aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

* Omuz genişliğiniz hizasında ayaklar açık olmalı.
* İsteğe bağlı olarak ayak fark etmeksizin biri diğerinden daha önde duruş sergileyebilir.
* Dizler hafif kıvrık ( oturma pozisyonu alıyormuşçasına)
* Bedenin yükünü topuklara aktarın. (bedenizdeki ağırlığı belinize aktarmayın.)
* Omuzlar rahat bir pozisyonda geride ve aşağıda bir pozisyon benimseyerek durmalı.
* Kafa pozisyonu iki omuz hizasının tam ortasında yer almalı.
* Kollar fazla açık ya da kapalı olmamalı, rahat bir şekilde vücudun yanında bulunmalı.
* Genel olarak beden rahatlığı sağlanmalı ve serbest bir pozisyon benimsenmeli.

Bu maddeleri uygulamanız durumunda doğru teknik kullanımlarıyla birlikte diyaframınızı tam kapasiteyle kullanmaya hazırsınız demektir. Şan eğitiminde doğru duruş pozisyonu söyleyen kişinin kendini ifade edebilmesi ve sağlıklı bir performans ortaya koyabilmesi açısından hayati önem taşımaktadır.

                                       Erdal Şahin Kimdir ?

                    ŞAN  -BAĞLAMA - KONSERVATUARA HAZIRLIK  

                                                   EĞİTMENİ


İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nü kazandı ve 2005 yılında mezun oldu.

Okulda sanat yönetmenliğini Erol Aktı’nın ve şefliğini Erdoğan Eskimez’in yaptığı Türkü TürküTürkiyem isimli tiyatral halk müziği gösterisinde korist ve solist olarak görev yaptı.

Cihangir Terzi şefliğinde İTÜ TMDK Türk Halk Müziği korosunda korist ve solist olarak görev yaptı.

Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığının tertiplemiş olduğu Kulüp Dernek Kurum ve Kuruluşlar arası Türk Halk Müziği yarışmasının 21 Kasım tarihinde yapılan elemelerde Akdeniz Bölgesinde ‘SOLO SES BİRİNCİSİ’, 19-20 Aralık tarihindeki final yarışmasında solo ses dalında ‘TÜRKİYE İKİNCİSİ’ olmuştur.

Yıldız Teknik Üniversitesinde Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı

 Türk Halk Müziği Korosu Şefliğine halen devam etmektedir.


 Belediye Bilgi Evleri korosu ile ; Çanakkale türküleri ile ilgili konserler , Kutlu Doğum ile ilgili konserler vermiş ve konserlere halen devam etmektedir.

Haliç Üniversitesi Türk Müziği Bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır.

Müzikoloji ve Folklor dalında Doktora yapmaktadır.

Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Halk Müziği Korosunda sözleşmeli ses sanatçısı olarak çalışmaktadır.

Türk Halk Müziği albüm çalışması devam etmektedir.

NOT :Özel derslerde derse gelemediğiniz durumlarda ( bir dönem içinde 3 kez olmak şartıyla) en geç 1 gün önce haber vermek kaydıyla dersinizi iptal edebilirsiniz haber verdiğiniz takdirde dersiniz yanmaz,  telafisi size ve hocamıza uygun gün ve saatte yapılır.

iletişim : 0530 07 111 40

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!